1 דקות קריאה

סדנת קטלבלס

כותב המאמר: סולמון רוסקין


מהו קטלבלס?

הקטלבלס הינו משקולת בצורת כדור עם ידית בצידו שהפך כיום לכלי אימון מאוד פופולרי ברחבי העולם. אבל הקטלבל שאנחנו כיום מכירים אינה תמיד שומשה למטרות פיטנס וזהו כלי כלל לא חדש כפי שנדמה. המשקולת העגולה עם הידית מקורה ברוסיה עוד מהמאה 18. בתחילה השתמשו בקטלבל או בשמה הרוסי "גיריה" (girya)  בתור כלי מדידת חיטה בחווה ובשוק. בסופו של דבר במאה 19 ולדליסלב וון קרייבסקי, הרופא הפרטי לקיסר רוסיה ואב האתלטיקה הכבדה, הכניס את הקטלבל למודעות הקהל. מכיוון והיה בעמדת הרופא האישי של שליט רוסיה באותה תקופה, הוביל בסוף לכך שהקטלבל הפך להיות ספורט לאומי שאימצו אותו גם בצבא הסובייטי לאימון חיילים. 

על אף שהכלי התפרסם בעיקר בשימוש שלו ברוסיה, לאחר מכן גם באמריקה הפך הקטלבל למאוד פופולרי. פרט ישנן עדויות במדינות רבות לסוגי קטלבל שונים בינן סין עם "פדלוק" ("Padlock").

מהם יתרונות הקטבל?

1. צורת אימון ייחודית.

הצורה של המשקולת מאפשרת אימון מאוד שונה מהאימון הסטנדרטי כי הינה מאפשרת אימון מאוד דינאמי המגייס את כל שרירי הגוף לפעולה. הקטלבל נוגע במרכיבי כושר שונים שבאימון סטנדרטי לרוב לא באים לידי ביטוי. ייחוד האימון עם הקטלבל הינו השילוב בין כוח מתפרץ, כושר לב-ריאה וחוזק בעת ובעונה אחת.

2. גיוון. 

הקטלבל כיום נחשב לכלי פונקציונלי מאוד פופולרי בזכות השילוב בין מרכיבי הכושר השונים ובנוסף לכך למגוון התרגילים האינסופי שניתן לבצע איתו. בדר"כ השימוש תחום הקטלבל מתחלק לשתי קטגוריות שהן תחום הפיטנס שמיועד בעיקר לפיתוח מרכיבי הכושר הגופני ולתחום הספורט התחרותי שמורכב משלושה תרגילים עיקרים שהינם: Long Cycle, Snatch, Jerk.

3. מעל 30 צורות אחיזה שונות.

 האחיזות השונות יכולות להקשות על ביצוע תרגיל מסויים או להקל.. לכל אחיזה יש את היתרון או החסרון שלה ולכל אחיזה מטרה שונה.

4. קומפקטי.

עם קטלבל אחד או שניים ניתן לאמן את כל הגוף וזה ללא חדר כושר. 

מהם חסרונות הקטלבל?

עד כמה שהקטלבל הוא כלי ייחודי אבל ככל כלי הקטלבל אינו "one-size-fit-all". לפני שמתחילים להניף קטלבל חייבים ללמוד טכניקה נכונה ובנוסף לכך הקטלבל דורש שליטה ומודעות מאוד גבוהה לגוף מכיוון שמאימוני הקטלבל מאופיינים לרוב בתרגילים בליסטים, תנועות שדורשות יציבות רבה וקואורדינציה בשילב עם כוח. חשוב לציין גם שנכון שקטלבל יכול יכול בקלות להוות גם מיני חדר כושר בפני עצמו אבל הדבר הינו גם חסרון כי להבדיל מוט, אי אפשר להוסיף עוד משקל וחייבים לקחת משקולת נוספת.

איך משלבים את הקטלבל בתוכנית האימונים?

הקטלבל הוא כלי שמאפשר הרבה מאוד גיוון ועל כל סגולותיו חשוב להכיר את הטכניקה הנכונה לפני שמתחילים להניף קטלבל. בתור תחילה הייתי ממליץ להכיר את התרגילי הבסיס עם הקטלבל שהם Squat, Deadlift ו-Overhead Press. זה בסיס טוב לא רק למתאמן מתחיל אלא גם למתאמן מתקדם. מי שכבר מכיר את התרגילים הסטנדרטים יכול לעבור לתרגיל הבא מהווה לב התחום והוא ה-Kettlebell Swing. זהו תרגיל מרכזי שמלמד את המתאמן איך להשתמש בגוף שלו כמנוף כדי ליצור כוח בליסטי שהוא גם הבסיס לשאר התרגילים המרכזיים. לסיום שני התרגלים הבאים מהווים מרכז תחום הקטלבל הם ה-Kettlebell Clean and Jerk ו-Kettlebell Snatch.

מכאן ואילך תחום הקטלבל פתוח למתאמן וישנן כמה אפשרויות כמו:

א. אימונים עבור קטלבל ספורט שמטרתם שיפור הביצועים של המתאמן לשם ספורט הקטלבל עצמו.

ב. אימונים עבור שיפור מרכיבי הכושר הגופני.

קטלבל פיטנס לעומת קטלבל ספורט

קטלבל פיטנס הוא תחום הכושר הגופני שהוא לו דווקא למטרות תחרותיות בתחום הקטלבל אלא שמטרתו שיפור מרכיבי הכושר הגופני בין אם זה למטרות כושר בלבד או לשיפור ביצועים עבור ספורט אחר.האפשרויות הן סוף ואכן כמעט כל מה שניתן לבצע בעזרת משקולת סטנדרטית ניתן לבצע גם עם קטלבל. ישנם תרגילים מיוחדים שרק צורת המשקולת מאפשרת אותם וישנם אינספור תרגילים שונים.

לסיכום

ישנם יתרונות וחסרונות לקטלבל. המשקולת מאפשרת גיוון עצום של תרגילים ייחודיים ושונים שמיועדים למטרות שונות ולעומת זאת המשקל הינו קבועשמצריך קטלבלים במשקלים שונים כדי להמשיך להתקדם. לפני שמתחילים להניף ולהרים קטלבלים חשוב ללמוד את הטכניקה הנכונה כדי למקסם את היתרונות בשימוש המשקולת. מה שכן, קל יותר להיכנס לתחום הקטלבל וללמוד את הטכניקה הנכונה לעומת למשל תחום הנפות האולימפיות שהינו תחום דומה בכך שגם הוא מבוסס בעיקר על כוח מתפרץ. אומנם המחקר בנושא הקטלבל עדיין מועט או אינו מעודכן, התחום עצמו מציע נקודת מבט חדשה על מה זה כושר וספורט בצורה מרעננת ומועילה למתאמן ולספורטאי.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

תרגילי בסיס

-Kettlebell Squat

-Kettlebell Deadlift

-Kettlebell Overhead Press

-Kettlebell Swing

-Kettlebell Clean and Jerk

-Kettlebell Snatch

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.